Шахи - філософія життя.     
Василь Іванчук   

ПРАВИЛА ЗМАГАНЬ

6: ШАХОВИЙ ГОДИННИК

6.1. Термін "Шаховий годинник" означає годинник з двома циферблатами, з`єднаними один з одним так, що тільки один з них може працювати в даний момент. Термін "Годинник" у Правилах Шахів означає показання часу на одному з двох циферблатів. Термін "Падіння прапорця" означає закінчення часу, відведеного на обдумування ходів, гравцеві.

6.2. (A) При використанні шахових годин кожен гравець повинен зробити мінімальну встановлене число ходів або всі ходи в заданий період часу; та / або при використанні електронного годинника може бути додано певний додатковий час після кожного ходу. Все це повинно бути визначено заздалегідь.

(B) Час, накопичений гравцем в одному періоді гри, додається до його часу на наступний період, крім випадку, коли встановлюється час на кожний хід. Коли обидва гравці отримують на обдумування певний основний час, а також фіксований додатковий час на кожен хід, зворотний відлік основного часу починається тільки після того, як закінчується фіксований час. Якщо гравець перемикає свої години до закінчення цього фіксованого додаткового часу, то його основний час не змінюється, незалежно від кількості використаного додаткового часу.

6.3. Кожен циферблат має "прапорець". Відразу ж після падіння прапорця повинні бути перевірені вимоги Статті 6.2 (а).

6.4. Перед початком партії арбітр вирішує, де буде встановлений шаховий годинник.

6.5 .У встановлений час початку партії, включається годинник гравця, який має білі фігури.

6.6. Якщо жоден з гравців не присутній на початку, то у гравця, що має білі фігури, віднімається весь час, що минув до його прибуття, якщо інше не визначено правилами змагання або не вирішено арбітром.

6.7. Будь-який гравець, який прибуває на гру більш ніж на одну годину після передбаченого розкладом початку туру програє партію, якщо інше не визначено правилами змагання або не вирішено арбітром.

6.8. (А) У ході гри гравець, зробивши свій хід на дошці, повинен зупинити свій годинник і включити годинник партнера. Гравець повинен завжди мати можливість зупинити свій годинник. Його хід не вважається завершеним, поки він не виконав ці вимоги, крім ходу, що закінчує гру (див. Статті 5.1, 5.2). Час між виконанням гравцем ходу на шаховій дошці, зупинкою власного годинника і запуском годин противника, розцінюється як частину часу відведеного гравцеві.

(B) Гравець повинен перемикати свій годинник тією ж рукою, якою він зробив хід. Заборонено затримувати палець на кнопці годинника або над нею.

(С) Гравці повинні перемикати годинник акуратно. Забороняється застосовувати зайву силу, піднімати їх або перекидати їх. Неправильне поводження з годинником повинно каратися відповідно до Cтатті 13.4.

(D) Якщо гравець не здатний використовувати годинник, він може запропонувати для виконання цієї операції помічника, який повинен бути схвалений арбітром. Показання годинника повинні бути відповідно скориговані арбітром.

6.9. Вважається, що прапорець впав, коли арбітр фіксує цей факт, або коли будь-який з партнерів зробить правильну заяву про це.

6.10. Якщо гравець не повністю зробить передбачену кількість ходів у відведений час, партія програється цим гравцем, крім випадків, де застосовуються Статті 5.1, 5.2 (a), (b) і (с). Однак партія визнається нічиєю, якщо позиція така, що гравець не може поставити мат будь-якою серією можливих ходів, навіть при самій некваліфікованій контргрі партнера.

6.11. Показання годинника вважаються остаточними, якщо тільки у годинника немає очевидних дефектів. Годинники з очевидним дефектом повинні бути замінені. При визначенні часу, який встановлюється на новому годиннику, арбітр повинен керуватися вагомими доказами.

6.12. Якщо обидва прапорці впали і неможливо встановити, який впав першим, тоді:

(А) партія повинна бути продовжена, якщо це сталося в будь-який період гри, за винятком останнього періоду.

(B) партія вважається закінченою внічию, якщо це сталося в період гри, в якому мають бути зроблені всі ходи до кінця партії.

6.13. (А) Якщо партію необхідно перервати, арбітр повинен зупинити годинник.

(B) Гравець може зупинити годинники для того, щоб звернутися до арбітра, наприклад, для отримання відсутньої фігури при перетворенні пішака.

(C) У будь-якому випадку, арбітр приймає рішення, коли партія повинна бути відновлена.

(D) Якщо гравець зупиняє годинник, щоб звернутися до арбітра, арбітр повинен визначити, чи є у нього достатні підстави для цього звернення. Якщо очевидно, що у гравця немає достатніх підстав для зупинки годинника, то гравець повинен бути покараний відповідно до статті 13.4.

6.14. Якщо відбудеться будь-яке порушення та / або фігури повинні бути відновлені у попередній порушення позиції, арбітру слід прийняти аргументоване рішення, щоб визначити час, який повинен бути встановлено на годиннику. Він також повинен, якщо необхідно, встановити на годиннику кількість зроблених ходів.

6.15. В ігровому залі дозволяється використовувати екрани, монітори або демонстраційні шахові дошки, що показують поточні позиції, ходи і їх кількість, а також годинник, що показують кількість зроблених ходів. Проте гравець не може робити заяву на підставі цих даних.

 

Новини зі світу шахів

Шахові головоломки
Цікавинки