Шахи - філософія життя.     
Василь Іванчук   

ПРАВИЛА ЗМАГАНЬ

9: НІЧИЯ

9.1.

(А) Гравець, який бажає запропонувати нічию, повинен зробити це після того, як хід зроблений на дошці, але перед переключенням годинника. Пропозиція в будь-який інший момент гри залишається дійсною, але з урахуванням вимог статті 12.5. З такою пропозицією не можуть бути пов`язані ніякі умови. В обох випадках пропозиція не може бути взятою назад і залишається в силі, поки партнер не прийме її, відхилить усно або відхилить її, торкнувшись фігури з наміром зробити хід чи взяття, або партія завершиться іншим чином.

(B) Пропозиція нічиєї повинна бути зазначеною кожним гравцем на їх бланках символом (Див. Додаток Е).

(С) Заява про нічию відповідно до Cтатей 9.2, 9.3 або 10.2 повинна розглядатися як пропозиція нічиєї.

9.2. Партія визнається закінченою внічию за заявою гравця, за яким черга ходу, коли одна і та ж позиція не менше трьох разів (не обов`язково повторенням ходів):

(А) може виникнути, якщо він спочатку запише свій хід на бланку і заявить арбітру про свій намір зробити цей хід, або

(B) вже виникла і гравець, за яким черга ходу, вимагає нічию. Позиції, як в (а), так і до (b) вважаються однаковими, якщо за тим же самим гравцем черга ходу, а фігури того ж самого типу і кольору займають ті ж поля, і можливі ходи всіх фігур обох гравців ті ж самі. Позиції не вважаються однаковими, якщо в новій позиції пішак втратив можливість взяття на проході або якщо право на рокіровку в даний момент або в майбутньому втрачено.

9.3. Партія визнається закінченою внічию з правильною заявою гравця, за яким черга ходу, якщо

(A) він записує хід на бланку і заявляє арбітру про свій намір зробити цей хід, який призводить до того, що останні 50 ходів зроблені без пересування пішаків і взяття фігур;

(B) останні 50 ходів були зроблені кожним гравцем без пересування пішаків і без взяття будь-якої фігури.

9.4. Якщо гравець робить хід без заяви про нічию, він на цьому ході втрачає право вимагати нічию, згідно зі статтями 9.2 та 9.3.

9.5. Якщо гравець заявляє про нічию згідно зі Cтаттями 9.2 або 9.3, він відразу ж повинен зупинити годинник. Він не може забрати свою заяву назад.

(А) якщо така заява виявиться правильною, партія відразу закінчується нічиєю;

(B) якщо вона виявиться неправильною, арбітр повинен додати три хвилини до часу ,що залишився у його суперника і, якщо у гравця який заявив про нічию, залишається більше двох хвилин, то відняти у нього половину часу, що залишився, але не більше трьох хвилин. Якщо заявник має більше однієї хвилини, але менше двох, то час, що йому залишається має бути - одна хвилина; Якщо заявник має менше однієї хвилини, то арбітр не повинен змінювати його час. Потім партія повинна бути продовжена і повинен бути зроблений наступний хід.

9.6. Партія закінчується внічию, коли досягається позиція, в якій мат ніяк не може бути поставлений будь-якою серією можливих ходів, навіть при самій некваліфікованої грі. Це негайно закінчує партію за умови що хід, який призвів до виниклої позиції - легальний.

 

Новини зі світу шахів

Шахові головоломки
Цікавинки