Шахи - філософія життя.     
Василь Іванчук   

ПРАВИЛА ЗМАГАНЬ
ДОДАТКИ

F. ПРАВИЛА ГРИ ДЛЯ НЕЗРЯЧИХ І ДЛЯ ГРАВЦІВ з ослабленим зором

F1. Організатори змагань повинні мати можливість змінювати такі правила в залежності від місцевих умов. У змаганнях, де беруть участь зрячі шахісти та шахісти з ослабленим зором (юридично сліпими), будь-який гравець може вимагати використання двох дощок так, гравці, що бачать використовують нормальну дошку, а гравці з ослабленим зором - спеціально влаштовану дошку. Спеціально влаштована дошка повинна відповідати наступним вимогам:

a. Розмір - принаймні, 20х20 сантиметрів;

b. Чорні квадрати, злегка підняті;

c. Отвір у кожному квадраті;

d. Кожна фігура, забезпечена штирем, який вставляється в отвір;

e. Фігури стаунтоновского дизайну, чорні фігури з особливими відмітками.

F2. Гра повинна проходити відповідно наступні дії:

1. Ходи мають бути чітко оголошені, повторені супротивником і виконані на його дошці. Щоб зробити оголошення ясним, наскільки можливо, використовуються наступні назви замість відповідних літер, алгебраїчної нотації

А - «Ганна»

B - «Белла»

C - «Цезар»

D - «Давид»

E - «Єва»

F - «Фелікс»

G - "Густав»

H - «Хектор»

Горизонталі від білих до чорних повинні отримати німецькі номери:

1 - eins «айн»

2 - zwei «цвай»

3 - drei «драй»

4 - vier «фір»

5 - fuenf «фюнф»

6 - sechs «Зексе»

7 - sieben «зібен»

8 - acht «Ахт»

Рокіровка оголошується "Lange Rochade" («Ланге Рохаде» по-німецьки, для довгої рокіровки) і "Kurze Rochade" («Кюрце рохаде» по-німецьки, для короткої рокіровки).

Фігури отримують назви: Koenig «Кеніг", Dame «дамі», Turm «турми», Laeufer «Лойфер», Springer «Шпрінгер», Bauer «Бауер»

2. На особливій дошці незрячого гравця фігура повинна розглядатися "торкнутою", коли вона була вийнята з гнізда (отвори).

3. Хід вважається "виконаним" коли:

a. У разі взяття - взята фігура була видалена з дошки гравця, чия черга ходу;

b. Фігура поміщена в інший отвір;

c. Хід був оголошений.

Тільки після цього повинні бути включений годинник противника. Наскільки можливо, з урахуванням пунктів (2) і (3)., До гравців з порушеним зором повинні застосовуватися правила для звичайних гравців.

4. У змаганнях для гравців з ослабленим зором повинні застосовуватися спеціально влаштовані шахові годинники, які мають такі особливості:

a. Циферблат, оснащений укріпленими стрілками. Кожні п`ять хвилин повинні бути відзначені на циферблаті одним великим отвором, і кожні 15 хвилин двома опуклими крапками.

b. Прапорець, який можна легко відчути рукою. Особливо необхідно врахувати, що у гравця з ослабленим зором повинна бути можливість намацати рукою хвилинну стрілку протягом останніх 5 хвилин кожного цілої години.

5. Гравець з ослабленим зором повинен вести запис ходів в абетці Брайля, або від руки, або робити запис ходів на диктофон.

6. Помилка при оголошенні ходу має бути виправлена негайно, перш ніж включено годинник суперника.

7. Якщо під час партії на двох дошках партнерів виникли різні позиції, диспетчер повинен привести їх у відповідність із записом партії на бланках обох партнерів. Якщо записи партії на бланках відповідають один одному, гравець, який записав правильний хід, але виконав неправильний, повинен виправити позицію на своїй дошці згідно запису партії.

8. Якщо записи партії на двох бланках відрізняються, ходи мають бути повернуті назад до того моменту, коли записи збігаються, і асистент повинен відповідно відкоригувати показання годинника.

9. Гравець з ослабленим зором має право використовувати асистента, в обов`язки якого входить:

a. Виконання ходу будь-якого гравця на дошці суперника.

b. Оголошення ходів обох гравців.

c. Вести запис ходів гравця з ослабленим зором і пускати годинник його суперника (з урахуванням підпункту 3. - C оголошенням).

d. Повідомляти незрячому гравцеві (тільки при його запиті) кількість зроблених ходів і час, витрачений обома гравцями.

e. Вимагати зафіксувати результат партії у випадках, коли пройдено контроль часу і повідомляти диспетчеру, коли бачить гравець торкнувся однієї з фігур на своїй дошці.

f. Виконувати необхідні формальності у разі, якщо партія відкладена. Якщо у гравця з ослабленим зором немає помічника, гравець, що бачить може звернутися до того, хто повинен виконати обов`язки, зазначені в пунктах 9 a і b.

 

Новини зі світу шахів

Шахові головоломки
Цікавинки