БАТЬКАМ
Сьогодні навчання шахів - популярний і ефективний інструмент розвитку інтелекту дитини. Багато батьків хочуть познайомити своїх дітей із стародавньою грою, проте не знають, коли і з чого краще починати.
Завдяки шахам:
- Дитина вчиться самостійно мислити і приймати рішення. Навіть найпростіші рішення (якою фігурою зробити хід), які можуть спричинити не такі великі втрати (найстрашніше - програш) - привчають дітей до самостійності і відповідальності.
- Під час занять шахами дитина вчиться концентрувати увагу на одному процесі, у неї виробляється посидючість.
- У дитини розвивається просторова уява.
- Вже в початковій школі діти стикаються з завданнями, які вимагають планованих дій. Вчитися формувати внутрішній план дій слід в дошкільному віці. Тоді діти самі навчаться планувати свій час, стратегічно мислити і досягати цілей.
- Одна з найбільш привабливих можливостей шахів - це перемога над суперником. Бажання перемагати змушує дитину займатися, а будь-яка помилка чи поразка - це тільки нова можливість для розвитку.
- Навчання шахів дарує дитині радість творчості, одночасно з цим будучи ефективним інструментом його розумового розвитку.
Чи потрібні індивідуальні заняття з тренером?
Багато батьків вважають, що навчаючи дитину грати в шахи, займаючись індивідуально з тренером , їхня дитина стане за короткий час майстром спорту, а ,можливо, навіть гросмейстером. Це не завжди так.
Якщо ваша дитина захоплена шахами, виконує домашнє завдання в більшому обсязі, ніж було задано, приходячи додому після зіграної партії, бере шахи і намагається її проаналізувати, а Ви готові пожертвувати будь-чим заради занять шахами, то індивідуальні заняття з тренером-педагогом доцільні.
Якщо ні, то нехай ваша дитина відвідує шахові заняття у шаховій школі, але не вимагайте від нього поки якихось високих результатів. Адже є такі діти, які приходять у колектив не тільки для навчання шаховій грі, але і для спілкування, якого їм, можливо, не вистачає в звичайному житті. Може бути, вашій дитині добре в даному колективі, так як тут до нього ставляться з добротою і повагою. А результати? Результати обов`язково будуть, але не так швидко, як ви думаєте.
Багато дітей хочуть досягти для себе якихось високих результатів, але при цьому займаються шахами недостатньо. Грати в шахи вони готові, правда, навіть і тут не завжди. Причини небажання грати бувають різні: страх програти і знизити свій рейтинг (хоча вдома, я сподіваюся, їх за програш ніхто не лає), боязнь грати з суперниками, що мають більш високі розряди або рейтинги. Щоб подолати цей психологічний бар`єр, потрібен тренер-педагог.
Самостійна робота вдома
Тренерам нерідко доводиться нагадувати дітям про виконання домашнього завдання і самостійну роботу над шахами. Це стосується не тільки дітей, що мають 3-4 розряди, але також і дітей, що мають 1-2 розряди, в тому числі і кандидатів у майстри спорту. Поки тренер перевіряє домашнє завдання, діти його виконують. Але варто тільки послабити увагу - самостійна робота над шахами припиняється. Для того, щоб були високі результати, потрібно постійно вдосконалюватися. В основі вдосконалення лежить самостійна робота.
Дітям, які займаються вдома шахами самостійно, ми намагаємося допомогти в першу чергу: пояснюємо, над чим і як працювати в даний період часу.
Але що робити батькам, у яких діти поки не вміють займатися самостійно? Спочатку разом з дитиною треба вирішити чого ви хочете досягти, займаючись шахами, який розряд з шахів вона хоче виконати. І, коли разом з нею ви досягнете поставленої мети, ставте іншу мету і т.д. Починати слід з малої мети, а прагнути до великої і ніколи не зупинятися на досягнутому.
Рейтинг
Є батьки, які стежать за зміною рейтингу своєї дитини, і це непогано. Але при цьому не слід порівнювати свою дитину з іншими. Так, рейтинг може знизитися або підвищитися, і до цього треба ставитися по - філософськи. Надавати серйозне значення цьому не слід. Нехай ваші діти не бояться втратити рейтинг. Якщо цей страх присутній, дитина не зможе грати добре. Врешті-решт, вона може перестати займатися шахами, так і не розкрившись до кінця. Не створюйте для неї комплекс під назвою «рейтинг».
Підвищення розряду
Коли ваші діти приходять навчатися шахів, то рівень початкових знань у всіх різний. Протягом навчального року вони отримують інформацію про шахову гру і її правила, виконують домашні завдання і беруть участь у змаганнях. У цей час хтось з дітей починає показувати хороші результати і навіть виконує початковий 4 розряд. І ось ця дитина, яка стала найсильнішою серед початківців, починає грати з дітьми , які теж мають 4 розряд, але у них більше знань і досвіду гри на цьому рівні. Ваша дитина, опинившись серед таких дітей, починає показувати результати не такі гарні, як були раніше. Батьки не розуміють, що відбувається. Вона ж була кращою. А про те, що у дитини ще не вистачає знань і досвіду, батьки не здогадуються. Проходить час, дитина отримує і засвоює нову інформацію з шахів, у неї накопичується досвід гри з дітьми, які мають 4 і 3 розряди, вона займається самостійно (вирішує позиції, читає шахові книги). І ось вона знову - найсильніша. Вона виконує 3 розряд. І що ж далі? А далі те ж саме. Переходячи на наступний рівень, у неї, можливо, будуть невдачі, а потім з накопичення досвіду і знань, знову з`являться результати. Успіхи будуть не завжди. І це нормально.
Шановні батьки, вам треба допомагати вашим дітям, не квапити їх, а терпіти і чекати, коли настане черговий успіх.
Давайте не будемо дитину сварити, а будемо її ЛЮБИТИ.