Шахи - філософія життя.     
Василь Іванчук   

Навчання гри в шахи

4: ВИКОНАННЯ ХОДІВ

4.1. Кожен хід має робитися тільки однією рукою.

4.2. При своєму ході гравець може поправити одну або більше фігур на їхніх полях, за умови, що він спочатку заявить про свій намір (наприклад, сказавши "j`adoube" або "поправляю").

4.3. В інших випадках, крім наведених у статті 4.2, якщо гравець при своєму ході навмисно торкається на шаховій дошці

(А) однієї або більше своїх фігур, він повинен або зробити хід першою фігурою, до якої він доторкнувся, якщо такий хід можливий, або

(B) однієї або більше фігур партнера, він повинен першим взяти першу фігуру партнера опинилась в його руці і взяття якої можливо.

(С) 4.4. (А) Якщо гравець навмисно торкається свого короля і тури він повинен зробити „рокіровку” у бік цієї тури, якщо такий хід можливий.

(B) Якщо гравець навмисно торкається тури, а потім короля, але рокіровка неможлива, то до ситуації повинна бути застосована Стаття 4.3 (а).

(С) Якщо гравець, який має намір рокірувати, стосується короля чи короля і тури одночасно, але рокіровка в цей бік неможлива, гравець повинен зробити хід королем, включаючи рокіровку в інший бік. Якщо король не має ходів, гравець може зробити будь-який можливий хід.

(D) Якщо гравець перетворює пішака у фігуру, то вибір фігури вважається зробленим, коли фігура з`явилась замість пішака на полі перетворення.

4.5 Якщо жодна з фігур, до яких доторкнувся гравець, не може піти або бути взятою, то можна зробити будь-який можливий хід.

4.6. Коли фігура відпущена на поле як можливий хід або частину можливого перебігу, вона не може потім піти на інше поле. Хід вважається зробленим, коли всі вимоги статті 3 повністю виконані.

(A) у випадку взяття, коли взята фігура видаляється з дошки і гравець, помістивши свою фігуру на звільнене поле, прибрав взяту фігуру своєю рукою;

(B) у разі рокіровки, коли гравець опустив туру на полі, раніше перетнуте королем. Коли гравець відпустив короля, хід не вважається зробленим, але гравець тепер не має право зробити інший хід, крім рокіровки в цей бік, якщо це можливо;

(C) у випадку просування пішака, коли пішак вже був прибраним з дошки, і гравець відпустив нову фігуру після приміщення її на полі «перетворення». Якщо гравець відпустив пішака, що досягла поля «перетворення», хід не вважається зробленим, але гравець вже не має права сходити пішаком на інше поле.

4.7 Гравець втрачає його право на заяву про порушення його противником Статті 4, як тільки він навмисно торкається фігури.

 

Новини зі світу шахів

Шахові головоломки
Цікавинки