Шахи - філософія життя.     
Василь Іванчук   

ПРАВИЛА ЗМАГАНЬ

8: ЗАПИС ХОДІВ

8.1.В процесі гри кожен гравець повинен хід за ходом відповідним чином записувати свої ходи і ходи партнера, по можливості чітко і розбірливо, алгебраїчної нотацією (Додаток Е), на бланку, призначеному для цього змагання. Забороняється заздалегідь записувати ходи. Гравець може відповісти на хід партнера перед тим, як його записати, якщо він так хоче. Він повинен записати попередній хід перед тим, як зробити наступний. Обидва гравці повинні відзначати пропозицію нічиєї на бланку. (Додаток Е.12)

Якщо гравець не в змозі сам вести запис, то за рішенням арбітра, у нього до початку партії має бути віднятий певний час на обдумування ходів. Якщо гравець не в змозі перемикати годинник, помічник, схвалений арбітром, може проводити цю операцію за гравця. Його годинник повинні бути скоректовані арбітром, відповідним чином.

8.2. Бланк запису повинен бути доступний для огляду арбітром протягом усієї партії.

8.3. Бланки є власністю організаторів змагання.

8.4. (А) Якщо у гравця залишається на годиннику менше п`яти хвилин до закінчення будь-якого з періодів партії, і він не має додаткового часу (30 секунд або більше), що додається після кожного ходу, то він не зобов`язаний дотримуватися вимог Статті 8.1. Відразу після падіння одного прапорця гравець повинен повністю відновити свій запис перед наступним ходом на шаховій дошці.

(B) Якщо у гравців на їх годинниках залишається менше п`яти хвилин, і вони мають додатковий час 30 секунд або більше, що додається до кожного ходу, то обидва гравці повинні записати хід суперника перед виконанням їхнього власного ходу.

8.5. (А) Якщо обидва гравці не в змозі вести запис відповідно до статті 8.4, арбітр або його помічник повинен по можливості бути присутнім і вести запис. У цьому випадку відразу після падіння прапорця арбітр повинен зупинити годинник. Потім обом партнерам слід повністю відновити свої бланки записів, використовуючи запис арбітра або бланк партнера.

(B) Якщо тільки один гравець не може вести запис відповідно до статті 8.4, він повинен відновити свій запис повністю перед черговим ходом після падіння будь-якого прапорця. Якщо при цьому його хід, він може скористатися бланком партнера, але він повинен повернути його перед своїм ходом.

(С) Якщо неможливо повністю відновити запис зроблених ходів, партнери повинні відновити партію на іншій дошці під наглядом арбітра або його помічника. Останні повинні записати фактичну позицію на дошці, показання годинника і кількість зроблених ходів, якщо ця інформація доступна, перш ніж почнеться відновлення.

8.6. Якщо виявиться, що записи не можуть бути відновлені до позиції, що виникла і тому не можна підтвердити те, що гравець перевищив відведений йому час, партія продовжується і робиться черговий хід, який вважається першим до наступного контролю, якщо тільки не очевидно, що було зроблено більше ходів .

 

Новини зі світу шахів

Шахові головоломки
Цікавинки